Jest to pasożyt do niedawna spotykany jedynie w warunkach wolnego chowu drobiu lub w gniazdach dziko żyjących ptaków. W dzisiejszych czasach, gdy mamy do czynienia z licznym powstawaniem ferm kurzych i hodowlą drobiu na skalę przemysłową, populacja ptaszyńca znacznie się powiększyła. Stał się on jednocześnie najbardziej uciążliwym i dokuczliwym szkodnikiem dla ptaków domowych i hodowlanych.

kura1kura2kura3

Dorosłe osobniki ptaszyńca aktywne są nocą, kiedy to opuszczają swoje kryjówki, by zaatakować ptaki, przede wszystkim kury, ale również indyki czy perliczki. Za pomocą sztyletowatych szczękoczułków przecinają skórę zwierzęcia i aplikują toksyczną substancję, która rozpuszcza okoliczne tkanki. Pozwala to pasożytowi dotrzeć do drobnych naczyń krwionośnych, z których pobierana jest krew. Dorosły osobnik ssie pokarm ok. 2 godzin.

ptaszyniec-kurzy-zwalczanie-dermanyssus_gallinae

Ukąszenia ptaszyńca powodują, że ptaki stają się niespokojne, szczególnie wieczorem i nocą. Przefruwają z miejsca na miejsce, drapią się, stają się agresywne, dziobiąc się nawzajem. Pasożyt atakuje najczęściej okolice piersi i nóg ptaków, uszkadza skórę i wywołuje stany zapalne. Ptaki, drapiąc się, powodują dodatkowe uszkodzenia naskórka i piór. U dorosłego drobiu obserwuje się także bladość dzioba i błon śluzowych, co wynika z niedokrwistości wywołanej przez pasożyta, a także matowienie piór, chudnięcie i apatię. W skrajnych przypadkach może dojść do wystąpienia białaczki drobiu. Ptaki hodowlane mają gorszy apetyt, stwierdza się też o wiele mniejszą nieśność oraz zaburzenia metabolizmu. Młode pisklęta są najbardziej narażone na szkodliwą działalność ptaszyńca, ponieważ jego ukąszenia oraz toksyczność śliny mogą spowodować znaczne osłabienie organizmu, a co za tym idzie, dużą śmiertelność. U dzikich ptaków z powodu inwazji ptaszyńca zauważa się szybsze opuszczanie gniazda przez pisklęta, które w krótkim czasie giną, nieprzygotowane do samodzielnego życia. Samce zaatakowane przez pasożyta nie są akceptowane przez samice, co wpływa na zmniejszenie rozrodczości ptaków.